Kalite Kontrol

Optima Inspection bölümü, deneyimli kadrosu ile uluslararası standartlara göre fiziki kalite kontrol ve denetim hizmeti vermektedir.

Bilimsel temellere dayalı, önyargısız, hatasız, profesyonel ve standartlara uygun bir çalışma metodu ile geniş ürün gruplarına kalite kontrol yapılmaktadır.

Kalite kontroller aşağıdaki ürün grupları üzerinde gerçekleştirilir;

Dokuma ve örme dış giyim (erkek, kadın, bebek/çocuk), iç giyim, ev tekstili, spor giyim, çorap, kumaş, aksesuar, iplik, ayakkabı, kozmetik, kişisel bakım malzemeleri, cam eşya, kırtasiye, halı, mum, ütü masası v.b.

Kalite kontroller ;  Müşteri gereksinimlerine,  AQL tablosuna, Optima Kalite Kontrol Prosedürüne göre yapılır.

Kalite kontrol prosedürü 4 aşamada gerçekleştirilir ;

 • İlk Kontrol

  İlk kontrol olarak, bir ürünü oluşturan unsurların (ham madde, plastik, kumaş, etiket, barkod, aksesuar, vb.) kontrolü yapılmakta, üretim bandının ilerleyişi takip edilerek, üretim bandından ilk başta çıkan ürünlerin onaylı numunelere ve ölçü tablosuna uygunluğu denetlenmektedir.

 • Ara Kontrol

  Yaptığımız ara kontrollerde, henüz üretim ve paketleme tamamlanmadan önce, varsa tüm ebat veya bedenlerin onaylı numunelere uygun olup olmadığını denetler, ölçer, üretilen ürünlerin kendi içinde herhangi bir farklılık gösterip göstermediğini kontrol edilir.

 • Final Kontrol

  Final kontrol AQL ANSI – AS Q Z1.4 standardına göre (Genel uygulama bitmiş üründe: Single seviye & Level ΙΙ, Majör hatalar 2.5 ve Minör hatalar 4.0) gerçekleştirilir. Ürünün yapısının, görüntüsünün, ölçü ve etiketlerinin onaylı numunelere uygunluğu denetlenir, paketlerin müşteriden gelen paketleme talimatlarına uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilir.

 • Raporlama

  Her bir kontrol esnasında tespit edilen hatalar ve paketleme detayları fotoğraflanarak, kontrolden sonraki ilk iş günü içinde raporlanır.

Ürün Kalite Kontrolü İçin Optima Numune Alma Standardı (Tekstil Ürünleri Ve Diğer Ürünler)

AQL standardına uygun ANSI – AS Q Z1.4.2008

Level II / Single

Kritik 0, Majör 2.5, Minör 4.0Kalite kontrol esnasında teknik dosya ve onaylı numunelere göre ürün uygunluğu, etiketleme uygunluğu, ambalaj uygunluğu, ürün güvenliği, işçilik ve ölçüm kontrol edilir. Kontrollerin tamamlanmasının ardından sonuçlar raporda detaylandırılır. Rapor, ürün fotoğrafları ve uygunsuzluk/hata fotoğrafları ekli olarak, kalite kontrolden 24 saat sonraki iş günü içerisinde Pdf formatında e-mail ile müşteriye iletilir.

AQL NUMUNE BÜYÜKLÜĞÜ TABLOSU

NORMAL KONTROL İÇİN TEKLİ NUMUNE ALIM PLANI

NORMAL KONTROL İÇİN ÇİFTLİ NUMUNE ALIM PLANI

DENETİM

Optima Inspection, müşterileri için ‘’sosyal uygunluk ‘’ve’’ üretici değerlendirme’’ faaliyetlerinde bulunur.

Denetimler müşteri prosedürü ve minimum asgari şartlar dikkate alınarak yapılır